Idea Banku Mleka Kobiecego

Banki mleka kobiecego to placówki umożliwiające karmienie pokarmem naturalnym dzieci, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy.

Bank Mleka to laboratorium, które zajmuje się pozyskiwaniem  mleka kobiecego od Honorowych Dawczyń.  Mleko jest bezpiecznie przechowywane, pasteryzowane i kontrolowane, aby było odpowiednim pokarmem dla małych pacjentów.

Żywienie dzieci chorych, a zwłaszcza przedwcześnie urodzonych, mlekiem z Banku sprawia, że wszyscy potrzebujący mają możliwość skorzystać z dobrodziejstw karmienia naturalnego. Takie postępowanie jest zgodne z najnowszymi rekomendacjami AAP (ang. American Academy of Pediatrics, 2012) oraz wspólną Rezolucją WHO i UNICEF, zgodnie z którą: „Mleko kobiece pochodzące z profesjonalnego banku mleka jest drugim po mleku własnej matki pokarmem z wyboru do stosowania u noworodków i niemowląt” (WHO & UNICEF Join Statement, 1980) oraz stanowiskiem ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia) z 2014 r.

Wartość mleka kobiecego i karmienia piersią

Wyłączne karmienie piersią jest najlepszym i rekomendowanym sposobem żywienia niemowląt przez pierwsze 6 miesięcy życia (WHO 2002, AAP 2005, ESPAGIAN 2209.   Mleko ludzkie jest substancją wyjątkową, unikalną i najlepszą dla żywienia niemowląt  (AAP 2005). Jest  precyzyjnie dostosowane do potrzeb żywieniowych dziecka na różnych etapach rozwoju.

W przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych, z ciąż i porodów wysokiego ryzyka karmienie naturalne jest szczególnie istotne. WHO i UNICEF, Amerykańska Akademia Pediatrii oraz naukowe towarzystwa żywieniowe uznały nadrzędność pokarmu matki w żywieniu dziecka przedwcześnie urodzonego  w stosunku do mieszanek sztucznych opartych na mleku krowim.

Wśród zalet karmienia wcześniaków i dzieci chorych  mlekiem kobiecym wyróżnia się następujące korzyści:

  • szybsze dojrzewanie jelit, dzięki obecności w pokarmie czynników troficznych i aktywnych enzymów,
  • lepsza tolerancja pokarmu, co umożliwia skrócenie czasu żywienia pozajelitowego i szybsze usunięcie cewników centralnych,
  • skrócenie czasu opróżnienia żołądka,
  • zmniejszone ryzyko wstąpienia martwiczego zapalenia jeslit, sepsy oraz innych zakażeń,
  • prawidłowe wzrastanie , w tym znaczenie lepszy rozwój i dojrzewanie siatkówki oka– profilaktyka retinopatii wcześniaczej,
  • lepszy rozwój zdolności poznawczych, w tym uzyskanie lepszego wskaźnika IQ w przyszłości,
  • zmniejszone ryzyko wstąpienia chorób serca, anemii, alergii, cukrzycy w przyszłości,
  • działanie przeciwnowotworowe.

Flora bakteryjna pokarmu kobiecego jest unikalnym i nieodzownym elementem dobrostanu dziecka tzw. mikrobiom.